Dar natury warto czasami wspomagać

Dobra woda mineralna z źródeł nieposiadających jakiejś rozpoznawalnej nazwy często określana jest jako dar natury i oferowana jako tak zwana woda źródlana. Mówimy, że jest to tak zwana woda źródlana, ponieważ w naszych warunkach nie ma żadnego systemu, który wymuszałby lub co najmniej w jakiś sposób narzucał metodologię nazywania wody, którą kupujemy w butelkach. Najczęściej jednak woda źródlana, czyli nasz dar natury, to woda czerpana z naturalnych ujęć i tyle. Nic więcej.

W praktyce takie postawienie sprawy oznacza, że nasz dar natury może być w zasadzie wszystkim, ponieważ istnieją bardzo różne źródła naturalne, wśród których jest oczywiście masa źródeł z wodą leczniczą, różne źródła zasiarczone i podobne twory, które mają właściwości prozdrowotne. Jest też grupa źródeł, z których wypływa woda tak czysta, że właściwie mogłaby uchodzić za destylowaną, gdyby nie niewielkie ilości żelaza. Problem w tym, że źródeł drugiego typu jest znacznie więcej i chociaż zazwyczaj nie płynie z nich woda, która jest prawie pozbawiona różnego rodzaju ważnych składników, to jest ich po prostu w niej bardzo niewiele. Z tego powodu dobrze jest, gdy woda źródlana przechodzi proces dodatkowej mineralizacji polegającej po prostu na dołożeniu do niej odpowiednich składników mineralnych i porządnym wymieszaniu. Jak by na to nie patrzeć, w naturze proces uzyskiwania wysoko zmineralizowanej wody jest w zasadzie taki sam, chociaż oczywiście zachodzi w sposób nieplanowy i zdecydowanie mniej dokładny. Jego wynik jest przypadkiem, a tutaj dar natury wspomagany przez ludzi może być dokładnie taki, jak sobie tego zażyczymy.

W przypadku wody butelkowanej ma to szczególnie duże znaczenie, gdyż taka woda jest nam znana w sposób niemal idealny co do jednego atomu. Jeśli mamy jakiekolwiek kontakty z lekarzami dietetykami lub zajmującymi się podobnymi specjalnościami medycznymi, powinniśmy ich zapytać, jaki dokładnie skład wody byłby dla nas optymalny. Zwykle w takim przypadku usłyszy się ogólniki, ale dla wielu osób mogą pojawić się bardzo konkretne wskazania.