Z jakiego powodu w tak dużym stopniu boimy się wizyt u psychologa

Współcześnie, w czasach szeroko rozumianej tolerancji, a ponadto akceptacji nowych zjawisk społecznych, psycholog czy psychoterapeuta nieustannie wydają się być hasłami, których nie należy wypowiadać w towarzystwie. Konieczność konsultacji swoich problemów psychicznych ze specjalistą budzi lęk w pacjencie nie ze względu na samą wizytę, a przede wszystkim z uwagi na prawdopodobieństwo zostania odrzuconym przez społeczeństwo.

Źródło tego problemu wynika z braku edukacji i błędnego przeświadczenia, iż choroby psychiczne i fizyczne znacząco się od siebie różnią.

Nic bardziej mylnego. I właśnie od tego powinna rozpocząć się nasza droga z psychoterapią – od poczucia, iż nie jesteśmy ani inni, ani gorsi a co więcej, że psychiczna choroba jest tak samo zwyczajną, występującą u pacjentów dolegliwością, jak problemy układu oddechowego, czy przykładowo wrzody żołądka.

Zupełnie nie powinniśmy się wstydzić oraz wypatrywać w poczekalni kogoś, kto byłby w stanie wyjawić naszą tajemnicę, dlatego, że niczemu nie jesteśmy winni i już dawno minęły czasy, kiedy osoby z zaburzeniami psychicznymi były skazywane na piętno społeczne. Coraz częściej rozumiemy, że każdy człowiek ma prawo do korzystania z pomocy w radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami, dużą ilością emocji, czy skumulowanym cierpieniem, wywołanym rozmaitymi bodźcami.

Psychoterapeuta to nie tylko pomoc w pokonywaniu przeszkód, które są trudne do zniesienia dla naszej psychiki, lecz również dyskrecja oraz komfort w trakcie uczęszczania na spotkania. Zaletą właściwego psychologa jest umiejętność kreowania takiej atmosfery w trakcie sesji, aby była ona odpowiednim wspomnieniem dla pacjenta, kojarzącym się z wewnętrzną ulgą, swobodą wyrażenia własnych przemyśleń, a także problemów oraz towarzyszącą temu pomocą, wynikającą z właściwego słuchania i wyciągania rzeczowych wniosków przez psychologa.

Z tego typu duchowym wsparciem będziemy w stanie pojąć przeżywane przez siebie stany, pokonując za pomocą tego wiele barier, które blokują naszą drogę do równowagi wewnętrznej. Warto korzystać z pomocy psychologów, żeby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem każdego dnia.