Pierwszy raz u psychoterapeuty

Pierwsze spotkanie z psychologiem, zwłaszcza jeżeli nie miało się wcześniej styczności z tą dziedziną, może wywoływać różne obawy i wyobrażenia, które po kilku spotkaniach będą wywoływać śmiech na naszych twarzach. Niewątpliwie pojawią się wyobrażenia rodem ze starych filmów o szpitalach psychiatrycznych i obawa przed zbytnio stresującymi doświadczeniami.Oczywiście – bezpodstawnie.

Zapoznanie się z problemem, wstępna rozmowa – na tym głównie polega pierwsze spotkanie z psychoterapeutą. Pojawią się pytania o środowisko, najbliższe otoczenie, powód zgłoszenia się na doradztwo u psychologa. Ustalane są także warunki spotkań – ich częstotliwość, rodzaj prowadzenia psychoterapii, a ponadto konkretne zalecenia.W jaki sposób przygotować się do tej pierwszej rozmowy, żeby była dla nas jak najbardziej satysfakcjonująca? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że psycholog, czy psychoterapeuta podczas sesji jest skoncentrowany jedynie na pacjencie i jego problemie, dzięki czemu można ten czas wykorzystać na wszelkie pytania, wątpliwości oraz niejasności.

Nie obawiajmy się pytań i wyrażania swoich myśli. Pierwsze spotkanie powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem pacjenta. Jest to niezmiernie ważne i nie można o tym zapominać. Możemy nawet zapisać na kartce hasła i tematy, które chcielibyśmy poruszyć. Tak, żeby w obliczu stresu nie zapomnieć o ważnych kwestiach.

Psychoterapeuta to wykwalifikowany specjalista, którego celem jest pomoc w odnalezieniu wewnętrznej harmonii oraz wyjaśnieniu spraw, które zdeterminowały Cię do odwiedzenia poradni. Z całą pewnością dobrym pomysłem nie jest ukrywanie przed specjalistą swoich problemów, zatajanie niektórych faktów. Czasami choćby drobny szczegół, który dla nas jest nieistotny, dla specjalisty będzie niezmiernie ważny i być może przyczyni się do rozwiązania problemu.

Odpowiedni psycholog nie bagatelizuje problemów swojego pacjenta i stara się odpowiednio naprowadzać go na drogę ich rozwiązania. Musisz zdawać sobie sprawę, że problemy rozwiązujesz Ty, a psychoterapeuta pomaga Ci znaleźć na to dobry sposób. Warto skorzystać z jego usług, aby poradzić sobie z problemami i wrócić na prawidłową ścieżkę życia.