Woda w miejscu pracy

Woda w miejscu pracy to bardzo dobry gest ze strony pracodawcy, a w wielu warunkach po prostu konieczność, ponieważ normy prawa dokładnie określają, kiedy pracodawca zmuszony jest do tego, by zapewnić swoim pracownikom dostęp do wody, a czasami także różnego rodzaju przekąsek, co jest jednak tematem na inną okazję. W polskich warunkach woda w miejscu pracy to przede wszystkim woda eden, czyli czysta, źródlana woda zapewniana przez dużego dystrybutora. Woda eden jest popularna przede wszystkim dlatego, że od razu możliwe jest uzyskanie mechanizmów jej odpowiedniej dystrybucji.

W Stanach Zjednoczonych i kilku innych krajach popularne są specjalne fontanny, gdzie woda dostarczana jest bezpośrednio z sieci do niewielkich urządzeń przypominających trochę spluwaczki u dentystów. Naciska się przycisk i woda wystrzeliwuje w wysokim łuku, który łapie się bezpośrednio do ust. Jest to ciekawy i całkiem wygodny sposób dystrybucji wody, ale nie jest on u nas raczej zbyt popularny chociażby dlatego, że nasze plany budynków nie przewidują dostaw wody do takich punktów. U nas korzysta się głównie z jednorazowych kubeczków, które zasilane są przez wymienne zbiorniki z wodą. To jest właśnie woda eden. Wystarczy tylko złożyć zamówienie na odpowiednią ilość wody, a specjaliści dystrybutora zamontują firmie odpowiednie urządzenia i będą dowozić wodę. Jeśli firma wyrazi taka chęć, będą oni mogli też wymieniać zbiorniki, co jest jednak czynnością bardzo prostą i w praktyce zwykle lepszym rozwiązaniem jest wykonywanie tego samodzielnie w ramach potrzeb.

Ciekawe są też kwestie związane z tym, że woda w miejscu pracy buduje dobry wizerunek danego przedsiębiorstwa czy instytucji. Ludzie traktują ją jako miły gest w stosunku do siebie, są bardziej chętni do poczekania przez krótki czas na osobę mającą się zająć bezpośrednio ich sprawą i do tego są mniej konfliktowi. Woda nie jest tutaj czynnikiem, który miałby na cokolwiek decydujące znaczenie, ale dobry image buduje się właśnie z takich małych, na pierwszy rzut oka niepozornych inicjatyw.